Powrót do: strony głównej

O projekcie
Rynek pracy w województwie lubuskim stawia przed kobietami liczne wyzwania, szczególnie w obszarach OSI (Obszary Strategicznej Interwencji). Brak dostępu do odpowiednich szkoleń, ograniczone możliwości rozwoju zawodowego oraz trudności w znalezieniu stabilnego zatrudnienia sprawiają, że wiele kobiet pozostaje poza rynkiem pracy. W odpowiedzi na te potrzeby powstał projekt „Aktywna Przyszłość – przełamywanie barier zawodowych kobiet z obszarów OSI w powiecie Zielonogórskim i Nowosolskim”, który ma na celu promowanie aktywności zawodowej kobiet oraz zmniejszanie segregacji na rynku pracy ze względu na płeć.

Realizator i finansowanie
Realizatorem projektu jest Zakład Doskonalenia Zawodowego w Zielonej Górze, ul. Stary Rynek 17 wraz z partnerem Lubuskim Stowarzyszeniem na rzecz Kobiet BABA z siedzibą w Zielonej Górze przy ul. Stary Rynek 17.
Projekt otrzymał wsparcie finansowe z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021–2027, Działanie 6.3 Zdrowy, aktywny i kompetentny pracownik.
Dofinansowanie obejmuje:
- Całkowita wartość projektu: 678 896,44 PLN
- Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 577 061,97 PLN (85% wydatków kwalifikowalnych)
- Wkład własny beneficjenta: 101 834,47 PLN (15% wydatków kwalifikowalnych).
Zadania i działania w ramach projektu
Projekt obejmuje następujące zadania i działania:
- Diagnoza sytuacji problemowej oraz opracowanie Indywidualnych Planów Działania. Każda z uczestniczek projektu otrzyma ofertę wsparcia, obejmującą takie formy pomocy, które zostaną zidentyfikowane u niej jako niezbędne w celu poprawy jej sytuacji na rynku pracy lub uzyskania zatrudnienia. Zadanie realizowane będzie w formie spotkań indywidualnych z doradcą zawodowym (rozmowa, testy kompetencyjne) – 3 sesje indywidualne. Wsparcie dodatkowe: zwrot kosztów dojazdu (dla 70% uczestniczek) i opieki nad dzieckiem lub osobą zależną (dla 8% uczestniczek).
- Działania w zakresie wzmacniania równości. Zadanie realizowane będzie w formie warsztatów (wykład, dyskusja, case study, scenki sytuacyjne – metody aktywizacyjne z naciskiem na samodzielną realizację zadań). Wsparcie dodatkowe: catering, zwrot kosztów dojazdu (dla 70% uczestniczek) i opieki nad dzieckiem lub osobą zależną (dla 8% uczestniczek).
- Realizacja indywidualnego wsparcia psychologicznego oraz prawnego. Wsparcie realizowane w formie indywidualnego poradnictwa psychologicznego oraz indywidualnego poradnictwa prawnego. Liczba godzin wsparcia na uczestniczkę będzie zależna od jej indywidualnych potrzeb. Wsparcie dodatkowe: zwrot kosztów dojazdu (dla 70% uczestniczek) i opieki nad dzieckiem lub osobą zależną (dla 8% uczestniczek).
- Doradztwo zawodowe grupowe. W doradztwie zawodowym weźmie udział 100% kobiet objętych wsparciem z uwagi na zdiagnozowane luki kompetencyjne w tym zakresie na etapie badania ankietowego oraz wyrażenie zainteresowania ta formą wsparcia w trakcie badania przez 100% uczestniczek badania. Warsztaty doradztwa zawodowego grupowego „kuźnia optymizmu” (Metody: trening umiejętności, burza mózgów, ćwiczenia, praca w grupach, dyskusja) realizowane z wykorzystaniem Bazy Usług Rozwojowych (BUR). Zajęcia prowadzone z wykorzystaniem materiałów dla uczestników i doradców wypracowanych w projekcie EQUAL A0518. Wsparcie dodatkowe: catering, zwrot kosztów dojazdu (dla 70% uczestniczek) i opieki nad dzieckiem lub osobą zależną (dla 8% uczestniczek).
- Realizacja wysokiej jakości szkoleń zawodowych. Szkolenia będą organizowane zgodne ze zdiagnozowanymi potrzebami i potencjałem kobiet określonymi w Indywidualnych Planach Działania oraz odpowiadać będą na potrzeby lokalnego i regionalnego rynku pracy określone w projekcie na podst.: „Barometr zawodów” – Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze oraz danych bieżących Urzędu Pracy. Efektem szkolenia będzie nabycie kwalifikacji lub kompetencji. Wsparcie dodatkowe: stypendium szkoleniowe, badania lekarskie (jeżeli będą niezbędne do podjęcia szkolenia), catering; zwrot kosztów dojazdu (dla 70% uczestniczek) i opieki nad dzieckiem lub osobą zależną (dla 8% uczestniczek).
- Pośrednictwo pracy. Pośrednictwo będzie realizowane z wykorzystaniem innowacyjnego rozwiązania walidowanego w PO KL w ramach projektu „flexi mama” – strategii komunikacji z pracodawcami szansa na aktywizację zawodową kobiet:, nr. POKL.06.01.01–10–001/13. Zadanie będzie odbywać się w formie indywidualnych sesji z pośrednikiem, który będzie dostarczał uczestnikowi projektu ok. 3–5 ofert pracy zgodne z posiadanymi kompetencjami oraz doświadczeniem. Wsparcie dodatkowe: zwrot kosztów dojazdu (dla 70% uczestniczek) i opieki nad dzieckiem lub osobą zależną (dla 8% uczestniczek).
Podczas realizacji projektu uczestniczki otrzymają notesy, długopisy, teczki, pendrivy (do wykorzystania w trakcie wszystkich form wsparcia), a działania projektowe uwzględniają potrzeby i możliwości osób z niepełnosprawnościami.
Grupy docelowe
Projekt skierowany jest do 60 kobiet z obszarów OSI (Obszary Strategicznej Interwencji) powiatów zielonogórskiego i nowosolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet z terenów wiejskich (min. 70%) w tym 6 kobiet z niepełnosprawnościami, które:
- doświadczają barier zawodowych,
- potrzebują wsparcia w zakresie wzmacniania równości,
- potrzebują wsparcia w zakresie doradztwa zawodowego, psychologicznego i prawnego,
- chcą zdobyć nowe kwalifikacje lub kompetencje poprzez szkolenia,
- mają utrudniony dostęp do rynku pracy.
Cel projektu
Celem projektu jest poprawa sytuacji kobiet z obszarów OSI pow. zielonogórskiego i nowosolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet z terenów wiejskich (min. 70%) poprzez wzmocnienie świadomości w zakresie równości szans na lokalnym rynku pracy oraz kompleksowe działania aktywizacyjne w terminie 01.01.2025 r. ÷ 30.06.2026 r.
Oczekiwane efekty i rezultaty
Wsparciem zostanie objętych 60 kobiet, w tym 6 kobiet z niepełnosprawnościami w zakresie związanym z powrotem lub utrzymaniem się na rynku pracy. Projekt zakłada, że co najmniej 30 z nich podejmie pracę lub będą kontynuować zatrudnienie, 36 kobiet uzyska kwalifikacje lub kompetencje po opuszczeniu programu.
Trwałość projektu zostanie zachowana poprzez:
- Udzielenie dopasowanego do rzeczywistych potrzeb wsparcia w projekcie, które zwiększy poziom kompetencji lub kwalifikacji uczestniczek z grupy docelowej i będzie dostosowane do zmian w gospodarce wynikających m.in.: z rozwoju technologii, usług zdrowotnych i opiekuńczych, zielonej i cyfrowej transformacji, nowych potrzeb regionalnych/lokalnych specjalizacji na rynku pracy.
- Wykorzystanie przez uczestniczki zdobytej wiedzy w praktyce bezpośrednio wpłynie na zwiększenie efektywności pracy, co przełoży się na wzrost ich konkurencyjności.
- Stały monitoring i ocena efektów poprzez ankiety pozwoli na śledzenie postępów uczestników oraz mierzenie rzeczywistych korzyści i zmian wynikających z form wsparcia a to pozwoli na dostosowanie działań w trakcie trwania projektu.
Podsumowanie
Projekt „Aktywna Przyszłość – przełamywanie barier zawodowych kobiet z obszarów OSI w powiecie zielonogórskim i nowosolskim” to szansa dla kobiet na poprawę ich sytuacji zawodowej i życiowej. Dzięki kompleksowemu wsparciu uczestniczki zdobędą nowe umiejętności, wzmocnią swoją pozycję na rynku pracy oraz zwiększą swoją pewność siebie. Realizacja projektu przyczyni się nie tylko do poprawy sytuacji kobiet w regionie, ale także do wzmocnienia lokalnej gospodarki i społeczeństwa. Inwestowanie w rozwój zawodowy kobiet to krok w stronę równości szans i lepszego jutra.
Pliki do pobrania
Skontaktuj się z nami:
Zakład Doskonalenia Zawodowego w Zielonej Górze, ul. Stary Rynek 17, 65-067 Zielona Góra
tel. 684152114; 684152130
e-mail: sekretariat@zdz.zgora.pl